dizilerde oynamak için neler yapılmalı

Dizlerde Oynamak İçin Neler Yapılmalı?

Günümüzün en trend mesleklerinden olan dizi oyunculuğu için neler yapılması gerekmektedir? Dizilerde oynamak için ve dizi sektöründe nelerin yapılması gerekir? Bunlardan bahsedeceğiz.

Ajansımızın yöneticisi ve menajeri Emre DEMİR‘in instagram hesabını takip edebilirsiniz.

Öncelikle dizilerde oynamak veya oyunculuk yapmak için iyi bir oyuncu ajansı ile çalışılmalı ve kamera önü oyunculuk eğitimi alınması gerekmektedir. Çoğu zaman yetenekli oyuncu adayları için eğitim şart olmasa da genelde dizi veya sinema filmi çekimlerinden önce audition çekimleri için küçük bir hızlandırılmış eğitim gerekmektedir. Dizilerde oynamak için nereden başlanmalı ve neler yapılmalı?

Dizlerde Oynamak İçin Neler Yapılmalı? Yazımızın İçeriği:

Dizilerde Oynamak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Öncelikle yukarıda da bahsettiğimiz gibi iyi bir cast ajansı bulunmalı ve ajansın sizi yönlendirdiği projelerin audition çekimlerine sürekli katılmanız gerekmektedir. Televizyon veya internet mecralı dizilerde oynamak için cast ajans seçiminden sonra, eğer cast ajansı sizi eğitim için yönlendiriyorsa kesinlikle hızlandırılmış bir kamera önü oyunculuk eğitimi almalısınız.

Ajansın sizi dizi çekimleri için yönlendirdiği audition çekimlerinde ve oyuncu seçmelerinde başarı elde etmek için ajansın tavsiye ve direktiflerine uyulması gerekmektedir.

Dizilerde Oynamak İçin Yapılması Gerekenler

 • Profesyonel bir oyuncu ajansına (DMR CASTING) kayıt yaptırmak.
 • Kamera önü oyunculuk eğitimi almak.
 • Ajansın sizi yönlendirdiği audition çekimleri sürekli katılmak.
 • Oyunculuk anlamında kendini geliştirmek. (At binmek, şan eğitimi, diksiyon vs.)
 • PR, basın çalışması, İmaj çalışması yaptırmak. (Ajans tarafından)

Dizilerde Oynamak İçin Profesyonel Ajanslar

Dizilerde rol almanın bir kaç seçeneği vardır. 1. seçenek, figrüran ve yardımcı oyuncu olarak rol almak, 2. seçenek ise; diyaloglu roller almak.

Burada ajans faktörü devreye girer sizin kayıt yaptırdığınız ajansın hangi alanda hizmet verdiği önemlidir. Bir figüran (FGR) ajansına kayıt yaptırdıysanız o zaman dizilerde figüran veya yardımcı oyuncu olarak rol alırsınız. Ana cast oyuncu sunumları yapan ajanslar ile profesyonel bir oyuncu olarak rol alırsınız.

Peki ana cast oyuncu sunumları yapan ajansları nereden ve nasıl buluruz? Diye sorduğunuzu duyar gibiyiz.

Daha önceki yazılarımızda ajansların statüsünü nasıl anlayacağımız ile ilgili bilgiler vermiştik. (En İyi Oyuncu Ajansları)Profesyonel çalışan oyuncu ajansları, web sitelerindeki referanslar sayfasında ve oyuncu kataloglarından çok rahat anlayabilirsiniz.

Dizlerde OynamakBazı ajanslar referanslarına dizilerde ve reklam filmlerinde rol alan oyuncularının videolarını koymak yerine; Çeşitli sinema filmi ve dizilerin afişlerinin görsellerini koyarak yanlış bir algı yaratmaya çalışmaktadırlar.

Profesyonel çalışan ajanslar referanslar sayfalarına çeşitli projelerde (Sinema Filmi, Dizi, Reklam Filmi vb.) rol alan oyuncularının görsellerini paylaşırlar.

Diziler Oyuncuları Nasıl Seçerler?

Diziler oyuncuları çalıştıkları ajanslara brief atarak (karakterler ve analizleri), ajansların kataloglarındaki brife uygun oyuncuları sunmalarını isterler. Oyuncu ajansları, karaktere uygun gördüğü oyuncu adaylarını veya oyuncuların sunumlarını yapar ve gerekirse, senaryodan karakterle ilgili olan kısmı alıp oyuncuların veya oyuncu adaylarının auditionlarını çekerler ve yapımcı firmaya iletirler.

Çoğu zaman auditon çekimlerini yapımcı firmanın cast direktürlüğü birini çeker. Ajanslar ise bu birim ile irtibatta olur ve oyuncu sunumlarını yaparlar.

Biz, DMR CASTING olarak bir çok dizi çalışmasına portföyümüzde bulunan oyuncuları veya oyuncu adaylarının sunumlarını yapmaktayız. Dizilerde oynamak için öncelikle ajansımıza başvuru yapmalı ve daha sonrasında kayıt yaptırmalısınız.

Ajansımızın yöneticisi ve menajeri Emre DEMİR‘in instagram hesabını takip edebilirsiniz.

DMR CASTING BAŞVURU FORMU

24 cevaplar
  • Elçin
   Elçin says:

   Salam mən oyunçu olmağ istiyirem mənə cavâb yazın çox istədiyim birweydi nolar mənə cavab yazın arzumdu oyuncluğ inanmaram ki mənə cavab verəcəksiz nə olursa olsun istiyirem ………………………

   Cevapla
 1. Aýlar
  Aýlar says:

  Meraba.ben ýurt daş da ýaşiýorum ve ve n Türkiye de oýuncu olmak istiyorum.ben onun için ne yapmam lazım?

  Cevapla
 2. Onder
  Onder says:

  Merhaba ben yurtdışında uzun çekim filmde oynadım figüran olarak başladım meraktan ve sevdim aftaya 3 unçu Filmde rol verdiler ve türkiyede nasıl devam edebiliriz ilerde teşekkürler

  Cevapla
 3. Jusn
  Jusn says:

  Merhabalar ben butün dilegimle oyuncu olmak istiyorum ben irakliyim almanyada yasiyorum beni cok sevindirirsinis geri cevap yazarsanis bana Saygılarımla Juan

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir