reklamlarda oynamak için neler yapılmalı

Reklamlarda Oynamak İçin Neler Yapılmalı?

Televizyon ve internet mecralı reklam filmlerinde oynamak hemen hemen herkesin hayalidir. Bir çok oyuncu adayı kariyerine reklam filmlerinde, ürün çekimi gibi modelleik işlerinde rol alarak başlar ve daha sonra çeşitli dizi ve sinema filmlerinde rol alarak kariyerlerine devam ederler.

Ajansımızın yöneticisi ve menajeri Emre DEMİR‘in instagram hesabını takip edebilirsiniz.

Televizyonda yayınlanan reklamlarda oynamak için yapılması gerekenler aslında, hayal edildiği gibi çok zor ve ulaşılmaz şeyler değildir.

Ajansımıza gelen reklam filmi çekimi ve tanıtım filmi çekimlerinde oynamak için sürekli sorulan soruları sizin için derledik ve cevaplarını vermeye çalıştık. Bu yazıyı sonuna kadar okuduğunuzda kafanızda reklamlarda oynamak ile ilgili tüm soru işaretlerinin cevabını bulacak ve reklamlarda oyuncu/model olarak oynayabileceksiniz.

Reklamlar Oynamak İçin Neler Yapılmalı? Yazımızın Soru İçeriği:

Reklam Filmlerinde Oynamak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Reklam filmlerinde oyuncu veya model olarak rol almak için ilk yapılması gereken şey iyi bir cast ajansı veya model ajansına başvuru yaparak, kayıt yaptırmak (başvurunuz onaylanırsa) ve ajansın sizi yönlendirdiği projelerin ön görüşme ve audition çekimlerine sürekli katılmanız gerekir.

Audition ve deneme çekimlerine katılmama durumunda bir projede veya reklam filmlerinde rol alma şansınız hiç yoktur. Sonuç olarak ajansların elinde sihirli değnek yoktur.

Ne kadar çok audition çekimine ve deneme çekimine katılırsanız o kadar çok iş proje alma şansınız olur. Tabi burada kişinin yeteneğini ve eğitimini de göz ardı etmemek gerekir.

Reklamlarda Oynamak İçin Oyunculuk Eğitimi Gerekli mi?

reklam filmlerinde oynamak için ajanslarHer işte olduğu gibi oyunculuk mesleğinde de eğitim gerekli tabi. Ama bazen oyuncu adaylarının doğuştan gelen yeteneği ve öz güveni sayesinde hiç bir oyunculuk eğitimi almadan da reklam filmlerinde rol alabiliyorlar. (Çok az diyaloglu ve az mizansenli sahnelerde)

Özellikle küçük yaştaki çocuklarda genelde bir eğitim aranmaz. Girişken ve öz güveni yüksek çocuklar genelde reklamlarda oynarlar.

Yetişkinlerde durum biraz daha farklıdır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, kişi yeteneksiz ise ajansın yönlendirdiği tüm deneme çekimlerine katılsa bile iş alamaz. Bu anlamda iyi bir eğitim şart tabi.

Reklam Ajansları Oyuncuları Nasıl Seçer?

Ülkemizde medya sektöründe faaliyet gösteren bir çok cast ajansı (oyuncu ajansı), model ajansı ve figüran ajansları vardır. Reklam filmi çeken, ürün çekimi yapan yapımcı firmalar ve reklam ajansları genelde oyuncu arayışlarını bu ajanslara brief atarak gerçekleştirirler.

Reklam filminin konseptine göre oyuncu ajansları belirlenir ve oyuncu ajanslarından oyuncular seçilerek deneme çekimine (audition çekimi) alınırlar.

Reklamlarda Oynamak İçin Hangi Ajanslara Kayıt Yaptırmalıyız?

Televizyonda veya internet mecralarında (web site, instagram, youtube, facebook vb.) yayınlanan reklam filmlerinde oyuncu olarak rol almak için, yukarıda da bahsettiğimiz gibi kesinlikle bir oyuncu ajansına kayıt yaptırmak gereklidir.

Peki hangi cast ajanslarına kayıt yaptırmalısınız?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yapımcı firmalar reklam filminin konseptine göre ajans belirler ve brief gönderirler.

Peki ajansların çalışma çekli nasıldır?

 • Reklam filmlerine oyuncu veren ajanslar.
 • Reklam filmlerine model veren ajanslar.
 • Reklam filmlerine figüran (yardımcı oyuncu) veren ajanslar.

Reklam filmleri için 3 gruba ayırabiliriz.

Biz DMR CASTING olarak referanslarımızdan da anlaşıldığı üzere ağırlıklı olarak reklam filmlerine oyuncu ve model desteği  vermekteyiz. Bu alanda en iyi oyuncu ajansı olduğumuz kesin ve nettir.

Reklam filmlerinde oynamak için DMR CASTING BAŞVURU FORMU buraya başvuru yapmanız gerekmektedir.

22 cevaplar
 1. mehmet
  mehmet says:

  selam ben sadece filim festivaline uçgun katildim izmir kara çamda sertefikami verdiler okadar şimdi bir kariyer yapmak istedim ama nasinasil yapacağim diye duşunur ken aklima parlak bir fikir geldi ben rizeliyim fikralarin başkenti rize sitenize vidyo çekip gondermek istiyorum beyenirsaniz devam ederiz yok beyenmedik dersaniz caniniz sağ olsun

  Cevapla
 2. Ali öksüz
  Ali öksüz says:

  Ben reklam yada bir filmde oynamak istiyorum her hangi bi oyunclukla alakalı bi geçmişim olmadı kendime çok güveniyorum ben bunu hem kendim hemde Ailem rezilik cekmesin diye ugraşyorum eger kabul ederseniz size sonsuz teşekürler ederim

  Cevapla
 3. Buket
  Buket says:

  13 yaşındayım baska bir ajans dan oyunculuk eğitimi aldım buna dair belgemde var, okullarda drama eğitimi alıyorum, hocalarimizla da tiyatro yapiyoruz reklamlarda dizi lerde veya film lerde oynayabilir miyim??

  Cevapla
 4. Azat Gider
  Azat Gider says:

  Kendime öz güvenim tam ve rekramlarda oynarsam biliyorum ki çok hızlı başarılar elde edebilirim ben 18 yaşındayım reklamlara katılmak istiyorum eğer bu dileğim gerçekleşirse hiç pişman olmiycaksınız

  Cevapla
 5. Didar
  Didar says:

  Hello reklamda oynamak istiyorum 14 yasindayim para istemiyorum sadeje ünlü olmak istiyorum 6 dil biliyorum Türkmence.ozbekce.rusca.azeri.inglisce.her türlü reklam oynarim.

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir